04.10.2021

Пам’яті Тупало Г.М. – видатного ветерана ракетно-космічної галузі Харківщини

30 вересня 2021 року на 93 році пішов з життя Тупало Геннадій Михайлович - голова Громадської координаційного комітету «Харків ракетно-космічний», ветеран праці, учасник Великої Вітчизняної війни, громадський діяч, талановитий конструктор і винахідник.

Тупало Г.М. народився 5 грудня 1928 року в м. Кременчуці Полтавської області. У 1943-1944 рр. навчався в Краснодарській спецшколі ВПС № 12.

У 1945-1952 рр. - навчання в Харківському авіаційному інституті.

У 1961-1965 рр.- навчання в Харківському політехнічному інституті (вечірнє відділення).

З 1952 по 1990 рр. - працював на «Харківському заводі електроапаратури» (ДП «ХЗЕА»), пройшов шлях від інженера в конструкторському відділі до заступника головного конструктора, а з 1962 р по 1990 р працював на посаді заступника головного інженера. Підприємство в ті роки займалося розробкою і виготовленням ракетно-космічної техніки. У ці роки Тупало Г.М. був керівником по координації процесу створення і впровадження на заводі головними науково-дослідними інститутами і заводськими підрозділами перспективних науково-технічних розробок, що забезпечували комплексний розвиток підприємства і його завантаження. Він брав безпосередню участь у розробках і льотно-конструкторських випробуваннях.

У 1991-1993 рр. працював в АТ АНПК «Вертикаль», Х-О «Максимум», де займався розробкою діагностичних і медичних комплексів, ракетомодельноих двигунів.

У 1993-1998 рр. був технічним директором з науки і нових виробів на заводі «Електропобутприлад».

З 2005 р був головою Ради ветеранів науково-технічних працівників ДП ​​«ХЗЕА».

1998-2006 рр. працював в ЗАТ НТП «САУ», заступник голови правління.

З 2011 р. був беззмінним головою ГКК «Харків ракетно-космічний».

Тупало Г. М. був нагороджений двома орденами «Трудового Червоного Прапора», ювілейною медаллю «100 років від дня народження В. І. Леніна, медалями учасника Великої Вітчизняної війни на честь 50-річчя, 60-річчя і 65-річчя Перемоги, почесними грамотами та пам'ятними медалями за заслуги в створенні ракетно-космічної техніки та участь в космічних програмах, у тому числі: ім. К. Е. Ціолковського Федерації космонавтики СРСР, «100 років академіка М. О. Пілюгіна», «50-річчя польоту Ю.О. Гагаріна», медалями ім. головного конструктора Янгеля М.К., ім. академіка         Челомея   В. Н., Аерокосмічного товариства України, ім. космонавта Г.Т. Берегового, Почесною грамотою Харківської міської голови «За заслуги», нагрудним знаком «Ветеран космічної галузі України», золотою медаллю ім. Головного конструктора академіка Уткіна В.Ф., Почесною грамотою Верховної Ради України.

Геннадій Михайлович був особистістю непересічною, космічного масштабу: у всіх сенсах слова «космос» - від його професії до особистих якостей. Він прагнув надати космічний рівень будь-якій справі, якою займався, якщо вважав її корисною для заводу, міста, країни, суспільства, не забуваючи при цьому про потреби і проблеми окремої людини.

Геннадій Михайлович просто обожнював Харків, і розумів, що його внесок в космічні досягнення - один з наріжних каменів всієї космічної ери людства. Саме тому всю свою ветеранську діяльність він присвятив збереженню і просуванню справжньої історичної пам'яті, її передачу молодим поколінням харків'ян. Тому головною, і на жаль, нереалізованою, за його життя, мрією Геннадія Михайловича було створення архітектурно-художнього комплексу «Харків космічний» по вул. 23 серпня.

Він був високоосвіченою, ерудованою в багатьох сферах життя, науки і мистецтва людиною, володів поетичним даром, артистично читав свої вірші, умів справити незабутнє враження на слухачів.

З ініціативи та активної участі Тупало Г.М. були випущені дві збірки віршів, написаних працівниками ракетно-космічної галузі. Збірники двічі були перевидані.

Геннадій Михайлович чудово розбирався в музиці. Під його кураторством для ГКК «Харків ракетно-космічний» був написаний гімн, також був створений ряд інших музичних творів.

Він любив життя у всіх її проявах, завжди дружив зі спортом, любив риболовлю, футбол. Його улюбленою піснею була «Я люблю тебе життя!».

Комунарівці пам'ятають його як життєлюбну, енергійну і сильну духом людину, яка в останні роки йшла по життю разом з «Комунаром».

У наших серцях назавжди залишиться добра пам'ять про цю чудову людину.

У цей скорботний для всіх нас момент ми хочемо запевнити, що продовжимо справу, розпочату Геннадієм Михайловичем Тупало, а пам'ять про цю яскраву і непересічну людину назавжди залишиться в наших серцях.

Адміністрація і профком від імені колективу ДНВП «Об'єднання Комунар» висловлює глибокі співчуття рідним і близьким Тупало Г.М.

Фото Тупало Г.М..jpg

Возврат к списку