08.10.2019

Візит американської астронавтки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер на «Комунар»

8 жовтня цього року на ДНВП «Об’єднання Комунар» в рамках програми культурних заходів Посольства США в Україні завітала американська астронавтка, українка за походженням (батьки – емігранти до Америки із Західної України), Гайдемарі Стефанишин-Пайпер у супроводі заступника аташе з питань культури Посольства США в Україні Майкла Хакетта. Головною метою освітньо-культурного проекту є заохочення української молоді вивчати STEM – науку, технологію, інженерію та математику.

Стефанишин-Пайпер народилася 7 лютого 1963 року у місті Сент-Пол, Міннесота, США. Навчалася в Массачусетському технологічному інституті. З 1985 року проходила військову службу як офіцер-інженер у Військово-морських силах США. Зараз – капітан ВМС США. 1 травня 1996 року була прийнята до корпусу американських астронавтів (NASA - 16) як кандидат на політ у складі місії. 27 лютого 2002 року обрана спеціалістом місії STS – 115 (корабель багаторазового використання «Атлантіс»), старт якої було заплановано на весну 2003 року. Проте після катастрофи шаттлу «Колумбія» старт кілька разів переносився. Перший політ Стефанишин-Пайпер здійснила 9 вересня 2006 року. Завданням місії були, серед іншого, доставка та встановлення на МКС нових сонячних батарей та заміна відповідного обладнання. За встановлення батарей відповідала саме Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою-астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин. А всього час перебування астронавтки під час її першого польоту у космос становить 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд. 

15 листопада 2008 року Стефанишин-Пайпер здійснила свій другий політ у космос у складі екіпажу «Індевор».

Про все це та іншу космічну діяльність астронавтка розповіла молодим спеціалістам нашого та інших підприємств Державного космічного агентства України, які проводили своє чергове засідання у цей день на «Комунарі». Після відповідей на багаточисельні запитання присутніх вона відвідала заводський музей і у книзі відгуків залишила такий запис: «Спасибі вашому колективу за високотехнологічну техніку».
Візит до нашої держави астронавтка здійснює вдруге. 29 січня 2007 року вона вперше прилетіла до України: перебувала у Львові, потім відвідала села Якимів та Новий Яричів (Львівська область), де народився її батько і живуть 16 двоюрідних братів та сестер, зустрілася із Президентом України Віктором Ющенком. 

За свою діяльність астронавтка має нагороди США: медалі - «За заслуги», «За досягнення» (двократно), «За визначну службу». Україна також відзначила Стефанишин-Пайпер орденом Княгині Ольги III ступеня за мужність і відвагу, виявленні в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами, а також званням Лауреата Всеукраїнської премії «Жінка III тисячоліття» в номінації «Знакова постать» (2007 рік).

На згадку про відвідини ДНВП «Об’єднання Комунар» астронавтка Стефанишин-Пайпер сфотографувалася з комунарівцями біля пам’ятника засновнику нашого підприємства А.С. Макаренку.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG

Возврат к списку