history-1927-2.jpg

Історія і трудовий шлях об'єднання беруть початок з 1927 року, коли в Харкові була створена дитяча трудова комуна імені Ф.Е. Дзержинського, керівником і ідейним натхненником якої був видатний письменник і педагог А.С. Макаренко.

1928

history-1928-2.jpg

У 1928-29 роках у комуні були обладнані майстерні, а з 1930 року почали працювати перші виробничі цехи. У січні 1932 року розпочав свою роботу завод з виробництва електроінструментів, а з 1934 року було налагоджене виготовлення першого в країні фотоапарата «ФЕД». У роки Великої Вітчизняної війни завод був евакуйований у Новосибірську область (м. Бердськ), де за короткий час налагодив випуск продукції для фронту — паливних насосів для авіаційних двигунів і далекомірів. Після повернення з евакуації і відновлення виробництва з 1944 по 1950 рік завод випускав електроінструменти широкого профілю.

1951

history-1951.jpg

У 1951 році завод «Електроінструмент» був переданий Міністерству засобів зв'язку з метою освоєння виробництва бортової і наземної апаратури систем керування ракет. Перед колективом стояло складне завдання — створити конструкторський технологічний відділ та ряд інших служб, здатних розгорнути нове виробництво, підготувати в цехах трудівників до виконання незнайомої раніше роботи, з урахуванням високих вимог до якості, впровадити передові технологічні процеси.

1952

У 1952 році підприємство перейшло зі стадії вивчення, розробки й випробувань апаратури системи керування ракет в полігонних умовах до стадії серійного виробництва. З 1952 року ДНВП «Об'єднання Комунар» спеціалізується на випуску бортової і наземної апаратури систем керування багатьох ракет-носіїв оборонного і космічного призначення, апаратури систем керування для космічних апаратів. Одночасно з розвитком виробництва апаратури ракетної техніки з 1954 роцку завод почав випуск радіоприймачів «Звезда», згодом «Донец», «Харьков».

1964

history-1961.jpg

З 1964 року ДНВП «Об'єднання Комунар» виготовляє бортову систему керування для ракет-носіїв «Протон», а також наземний перевірочно-пусковий комплекс цього виробу. Виробником “Протону” є Московський машинобудівний завод ім. Хрунічева.

1967

З 1967 року ракетою-носієм «Протон» виведено на навколоземні орбіти близько 300 різних космічних апаратів. Серед них відомі орбітальні станції «Салют», «Мир», «Альфа», модулі «Квант», «Кристал», «Спектр», «Природа» і «Зоря» — перший модуль міжнародної космічної станції «Альфа».

Бортові прилади, створені на підприємстві, брали участь у виконанні наступних програм: history-1961-2.jpg

  • біологічні дослідження на супутниках «Бион»;
  • технологічні експерименти по отриманню в умовах невагомості надтвердих, надведучих і надчастотних матеріалів на супутниках «Фотон»;
  • дослідження природних ресурсів Землі на супутниках «Ресурс Ф1М», «Ресурс Ф2», «Природа».

За допомогою наземного випробувального комплексу «Кипарис», створеного фахівцями «Об'єднання Комунар», був здійснений запуск корабля багаторазової дії «Буран», проведені випробування цілого ряду космічних апаратів: «Аракс», «Геліос», «Купон», «Меридіан» та ін.

1969

У 1969 році був виготовлений мільйонний телевізор «Берізка-3», а з 1975 року підприємство приступило до випуску телевізорів кольорового зображення.

1986

ДНВП «Об'єднання Комунар» з 1986 року серійно виготовляє бортову апаратуру системи керування космічного носія «Зеніт». Ракета розроблена і виготовляється фахівцями «Південного машинобудівного заводу» м. Дніпропетровськ. Система керування являє собою сучасний автоматизований комплекс із використанням бортової цифрової обчислювальної машини і командних приладів.

1997

history-1997.jpg

У 1997 році ДНВП «Об'єднання Комунар» бере участь у виготовленні системи керування ракети «Зеніт-3SL», призначеної для використання в рамках міжнародних проектів «Морський старт», «Альфа» і «Глобалстар».

В умовах скорочення космічних замовлень ДНВП «Об'єднання Комунар» все більше уваги приділяє випуску народногосподарських товарів. Серед номенклатури продукції, що випускається підприємством, все більшої уваги набирають вироби приладобудування, орієнтовані на внутрішній ринок. Серед останніх розробок комунарівців — рентгеноінтроскопічні системи митного огляду багажу «Полискан», яким немає аналогу в країнах СНД.

На замовлення авіабудівників на «Комунарі» був освоєний випуск системи кондиціонування повітря і протиобліднювальних систем для літаків Ан-38, Ан-70, Ан-140, що виготовляються і зараз. У комунальників і енергетиків значним попитом користуються виготовлені в об'єднанні зварювальні апарати, електронні лічильники електроенергії, а також лічильники обліку витрат холодної і гарячої води. Серед розробок підприємства і програмно-технічний комплекс керування паровими турбінами.

1999

history-1999.jpg

З 1999 року на замовлення «Укрзалізниці» ДНВП «Об'єднання Комунар» розпочало випуск комплектуючих виробів для плацкартних залізничних вагонів: меблів, електроустаткування, замків, інформаційних табло, апаратури радіомережі і висвітлення, пультів керування і внутрішнього інтер'єру вагонів, а також приставно-зсувних дверей для вагонів метрополітену.
2002

Починаючи з 2002 року ДНВП «Об’єднання Комунар» розпочало співпрацю з АТ «Юнікон», м. Дніпро, з виробництва вітчизняного інтер’єру для капітально-відновлювального ремонту плацкартних вагонів.

На замовлення АТ «Юнікон» протягом 2004-2006 років підприємство, запровадивши новітні сучасні технології, отримані шляхом співпраці з провідними європейськими компаніями залізничного напрямку, розробило та впровадило у серійне виробництвом кілька модифікацій комплектів електрообладнання, ліхтарі кінцеві, світильники тамбурні для капітально-відновлювального ремонту пасажирських вагонів.

Протягом 2006-2017 років ДНВП «Об’єднання Комунар» на адресу              АТ «Юнікон» було реалізовано понад 500 комплектів електрообладнання, 5000 світильників тамбурних, 3000 ліхтарів, 300 комплектів плацкартних меблів для капітально-відновлювального ремонту плацкартних пасажирських вагонів.

В 2007-2013 роках за конструкторською документацією АТ «Юнікон» було вироблено та поставлено більше 60 вагонокомплектів внутрішнього інтер’єру для ремонту купейних пасажирських вагонів.

В 2017 році з АТ «Юнікон» було укладено контракт на виробництво та поставку 4-х вагонокомплектів внутрішнього інтер’єру для капітально-відновлювального ремонту купейних пасажирських вагонів для потреб філій ПАТ «Укрзалізниці».

2013

В 2013 році ДНВП «Об’єднання Комунар» розпочало співробітництво з ТОВ «ХВБЗ», поставляючи залізничну продукцію для модернізації купейних пасажирських вагонів на замовлення ДП «Південна залізниця».

Наприкінці 2015 року підприємством уклало з ТОВ «ХВБЗ» контракт на поставку 3 вагонокомплектів внутрішнього інтер’єру для капітально-відновлювального ремонту купейних вагонів.

У 2016 році, враховуючи досвід ПАТ «КВБЗ» з виготовлення нових вагонів з трансформованими меблями, ТОВ «ХВБЗ» провело капітально-відновлювальний ремонт 3-х купейних пасажирських вагонів моделі 47К на замовлення «Південної залізниці», використавши продукцію виробництва ДНВП «Об’єднання Комунар» - комплекти внутрішнього інтер’єру з меблями трансформованого типу та комплекти електрообладнання нового зразку.

У 2017 році ДНВП «Об’єднання Комунар» планує продовжити співпрацю з ТОВ «ХВБЗ» по модернізації купейних пасажирських вагонів на замовлення ДП «Південна залізниця».


Маючи могутній виробничий і кадровий потенціал, ДНВП «Об'єднання Комунар» продовжує подальшу роботу з розширення номенклатури й обсягів продукції і запрошує до співробітництва всіх зацікавлених осіб.